Scottish East District Championships External Results
Edinburgh
24-25 May 13
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:56.29Alastair Hay SENM  Central/Thames Valley/Queen Margaret Uni3:43.753:38.9
23:57.43Myles EdwardsSBSENM  Aberdeen/Napier Uni/Thames Valley3:55.253:46.91
33:58.69Alexander HendryPBU23M  Central/Forth Valley3:58.693:58.69
43:59.96Mark HaskettSBSENM David CampbellThames Valley/Aberdeen3:54.973:53.55
54:00.45Colin WelshPBSENM  Gala4:00.454:00.45
64:01.60Douglas SelmanSBSENM Douglas SelmanCorstorphine/Edinburgh AC/Dundee Uni4:01.603:51.15
74:05.61Owen Miller T20/F20 U23M  Dunfermline Track & Field4:04.494:02.63
84:07.49Scott Pilkington SENM Moray AndersonCorstorphine/Napier Uni3:55.563:51.12
94:12.51Max McNeill U23M Steve CottomLothian/Falkirk4:07.703:58.47
104:19.11Eoin Durkan SENM Ken HoggDonore/Aberdeen Uni/Aberdeen/Ireland4:09.364:05.63
114:26.20Paddy Jumelle V35M  Corstorphine4:19.624:19.62
126:03.49Kenneth Hislop SENM  Central5:40.225:22.61
1500 U20M (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:15.27Dale Colley U20M2 Falkirk/Central3:59.403:48.84
24:15.74Patrick GillespiePBU20M2 Perth Strathtay4:12.014:12.01
34:17.76Sam BurgessSBU20M3Joyce HoggAberdeen/Deeside Runners4:11.204:11.20
44:21.42Euan Berry U20M1 Fife4:19.224:17.10
54:22.72Chris Ponton U20M2 Edinburgh AC4:06.134:06.13
64:40.57Mark MacDermotPBU20M1 Edinburgh AC4:40.574:40.57
74:40.96Liam SleighPBU20M1 Fife4:35.04:27.16
1500 U18M (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:07.01Bruce Millar U20M  Fife3:56.353:56.35
24:09.99Aidan ThompsonPBU17M John WandsPitreavie4:03.393:54.21
34:15.17Rowan MarrPBU20M  Gala4:10.524:07.03
44:19.14John McLeanPBU20M  Moorfoot4:19.144:19.14
54:19.83Michael GillespiePBU17M  Perth Strathtay4:15.864:15.86
64:34.92Kierr Miller-ArchibaldPBU17M Catriona Helen TavendalePerth Strathtay4:34.924:34.92
74:35.42Corey SmithPBU17M John WandsPitreavie4:27.104:27.10
84:47.01Fionnbharr McDonaldPBU17M  Edinburgh AC4:46.984:46.98
1500 U16M (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:04.64Ben GreenwoodPBU15M Catriona Helen TavendalePerth Strathtay3:59.203:53.26
24:26.30Gregor DewhirstPBU17M  Aberdeen4:26.304:26.30
34:27.53Thomas OttonPBU17M  Gala4:27.534:12.50
44:28.96Sol Sweeney U15M Catriona Helen TavendaleStrathearn4:23.353:50.93
54:30.16Iain Davies U17M Derek EastonCentral4:14.003:58.80
64:33.30Daniel Cringean U17M  Edinburgh AC4:31.894:31.89
74:36.09Robbie McLarenPBU15M  Pitreavie4:31.994:31.99
84:40.94James AdamPBU15M John WandsPitreavie4:38.384:07.38
94:43.29Ewan McMillan U17M Joyce HoggBanchory Stonehaven4:32.514:20.40
104:46.14Paul IrelandSBU15M Eric FisherEdinburgh AC4:31.64:13.5
114:46.38Andrew Merry U15M  Dundee Hawkhill4:43.834:12.55
124:53.46Andrew BurnettPBU17M  Aberdeen4:48.994:44.0
134:55.77Archie HodgsonPBU15M  Edinburgh AC4:49.834:35.61
145:02.17Freddie CarcasPBU15M  Edinburgh AC5:02.174:13.19
155:04.90Stuart WaittPBU15M  Edinburgh AC5:04.905:04.90
1500 U14M (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:25.90Adam ScottPBU15M Steven DoigFife4:25.533:51.44
25:00.26Kipp McTavish U13M Norrie HayPitreavie4:59.914:53.69
35:02.18Stephen AddisonPBU13M John O'HaraCorstorphine4:54.354:12.43
45:07.60Jamie LoganPBU13M  Gala5:01.14:36.00
55:13.33Luca LibrizziPBU13M  Edinburgh AC5:04.694:54.0
65:19.01Stuart Aitken U13M  Fife5:10.365:09.0
75:27.83Josh Abbott U13M Stephen RossKelso/Gala5:19.14:43.0
1500 SW (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:33.74Laura Dunn SENW Laura DunnEdinburgh AC4:31.014:21.46
24:44.49Madeleine Murray U23W John LeesEdinburgh AC4:26.114:10.17
34:56.78Stephie Pennycook U20W John LeesFife4:43.264:15.94
45:02.30Rosanna StewartSBU20W  Edinburgh AC5:01.164:59.91
55:04.93Katie WatsonPBU20W Ken HoggEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen5:04.935:04.61
65:15.80Cath FerrySBV40W  Edinburgh AC5:15.805:08.48
75:25.07Becky Dunphy U23W  Arbroath & District/Queen Margaret Uni5:05.334:59.23
1500 U18W (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:48.65Eilidh PriseSBU20W Ken HoggAberdeen4:48.654:47.91
25:03.84Annabel Simpson U17W Steven DoigFife/Kingdom Athletics4:56.984:30.74
35:06.21Bethany McGregorSBU17W Enid JohnstoneEdinburgh AC5:06.215:02.54
45:08.41Amy Frankland U20W  Lasswade4:56.524:55.31
1500 U16W (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:59.06Leah DavieSBU15W John WandsPitreavie4:49.864:49.86
25:02.17Hilary Lewin U15W Enid JohnstoneEdinburgh AC4:59.264:59.02
35:17.50Ailsa CruickshanksPBU17W Rachel EdgarAnster Haddies/Fife5:17.504:59.72
45:17.90Eilidh RussellPBU15W  Central5:14.205:14.20
55:22.17Katy AitkenSBU15W  Fife5:22.175:21.29
1500 U14W (24 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:01.78Zaynah AzizPBU15W  Moorfoot5:01.684:56.7
25:02.13Iona CrawfordPBU13W Steven DoigPitreavie4:54.684:54.68
35:05.07Carolyn CameronPBU15W  Edinburgh AC5:05.074:56.33
45:10.12Fiona GrantPBU15W  Moorfoot5:02.15:02.1
55:11.37Sarah CalvertSBU13W  Livingston5:11.374:35.43
65:12.40Lauren DicksonSBU15W Linda SmithLasswade4:55.984:33.94
75:14.51Catherine BoughPBU15W  Edinburgh AC5:14.515:14.51
85:17.52Eloise WalkerPBU13W Enid JohnstoneEdinburgh AC5:17.524:35.30
95:19.67Louise McCullaghPBU15W Steven DoigFife5:19.674:47.33