Scottish East District Championships External Results
Edinburgh
12-13 May 12
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:55.85Kris Berry SENM Corstorphine3:49.273:43.4
23:59.02James JoySBU23MJoyce HoggAberdeen/Aberdeen Uni3:57.983:57.98
33:59.34Douglas SelmanSBSENMDouglas SelmanCorstorphine/Edinburgh AC/Dundee Uni3:59.343:51.15
44:03.22Andrew Crichton U23MDavid CampbellDunbar RC/Edinburgh AC3:54.433:54.43
54:04.28Dale ColleyPBU20M Falkirk4:00.973:48.84
64:07.54Calum McKenzieSBSENMMoray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni4:05.333:57.0
74:09.81Mark Haskett SENMDavid CampbellAberdeen3:55.433:53.55
84:13.01Michael WrightPBSENMDerek EastonCentral4:05.883:57.66
94:27.46Peter Cameron U20MDavid CampbellEdinburgh AC4:21.293:55.83
1500 U18M (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:17.71Adam Craig U20MBruce ScottTweed, Leader, Jed Track4:15.263:50.84
24:21.38Aidan ThompsonPBU17MJohn WandsPitreavie4:10.803:54.21
34:24.26Ruaridh Miller U20MDavid CampbellEdinburgh AC4:20.854:02.90
44:30.18Michael Cameron U17MDavid CampbellEdinburgh AC4:27.64:04.86
54:35.86John McLeanSBU17M Moorfoot4:32.34:19.14
1500 U16M (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:17.04Josh KerrPBU15MDavid CampbellEdinburgh AC4:05.263:35.99
24:20.15Ben GreenwoodPBU15MCatriona Helen TavendalePerth Strathtay4:11.363:53.26
34:25.19Steven MurrayPBU17MGrant Scott SmithAberdeen4:17.04:07.28
44:32.03Alex CarcasPBU15MEric FisherEdinburgh AC4:30.734:04.49
54:33.52Jack StannersPBU17M Moorfoot4:29.14:29.1
64:39.67Michael Gillespie U17M Perth Strathtay4:26.054:15.86
74:43.35Paul Henney U15M Gala4:39.444:39.44
84:44.80Iain Davies U15MDerek EastonCentral4:30.083:58.80
94:46.55Kobe StevensPBU15M Moorfoot4:40.174:05.88
104:49.60Scott McAlpine U20MJohn WandsPitreavie4:22.384:22.38
114:50.13Corey SmithPBU15MJohn WandsPitreavie4:39.24:27.10
124:55.42Kierr Miller-ArchibaldSBU17MCatriona Helen TavendalePerth Strathtay4:44.534:34.92
134:56.51Calum BrownPBU15M Edinburgh AC/Orchard County4:52.084:39.82
144:57.66Michael Hudson U17M Edinburgh AC4:51.144:33.91
155:11.64Rory WatsonPBU15M Musselburgh5:11.645:07.38
16NTRowan Marr U17M Gala4:17.934:07.03
1500 U14M (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.32Anthony AddisonPBU15MJohn O'HaraCorstorphine4:35.323:58.66
24:38.86Paul IrelandPBU15MEric FisherEdinburgh AC4:38.574:13.5
34:39.80Robbie McLarenPBU15M Pitreavie4:37.544:31.99
44:41.35Adam ScottPBU13MSteven DoigFife4:41.353:51.44
54:48.96Connor Morris U15M Pitreavie4:43.94:43.9
64:56.61Ross AllanPBU13M Edinburgh AC4:52.244:28.80
74:58.26Joe ArthurPBU15M Edinburgh AC4:58.263:59.84
85:01.26Michael SwintonPBU13M Edinburgh AC4:54.764:17.80
95:07.61Freddie CarcasPBU13M Edinburgh AC5:07.614:13.19
105:16.85Alex P. BatesPBU13MEric FisherEdinburgh AC5:13.84:34.74
115:33.09Jack Anderson U14M Dund H  
125:44.69Nick Weaver U15M Musselburgh5:42.65:42.6
1500 SW (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:36.01Louisa StewartPBU20W Edinburgh AC4:33.664:33.66
24:39.45Fiona Thompson SENWJohn LeesThames Valley/Stirling Uni/Central/Forth Valley4:39.294:28.74
34:42.91Gemma Cormack U23WJoyce HoggAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni4:36.114:26.80
44:45.33Kathryn Pennel U20WJohn MontgomeryPitreavie/Glasgow Uni/Kingdom Athletics4:45.304:37.63
54:47.30Fiona BracegirdlePBU23W Fife/Robert Gordon Uni4:47.304:47.30
64:57.55Rachael Dunn U20WEnid JohnstoneEdinburgh AC4:47.374:47.37
74:59.23Becky DunphyPBU23W Arbroath & District/Queen Margaret Uni4:59.234:59.23
85:47.27Katie Watson U20W Edinburgh AC5:24.275:04.61
1500 U18W (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.83Stephie PennycookPBU17WJohn LeesFife4:43.664:15.94
24:56.52Eilidh Prise U17WKen HoggAberdeen4:48.024:47.91
35:05.10Alexandra Hunter U17W Edinburgh AC4:51.674:51.67
45:07.63Amy FranklandPBU17W Lasswade5:01.494:55.31
55:08.92Emily GreenanPBU17W Central5:05.604:56.74
65:11.09Rosanna Stewart U17W Edinburgh AC4:59.914:59.91
75:49.20Sophie Collins U17W Moorfoot5:26.55:07.35
1500 U16W (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:16.5Bethany McGregor U15WEnid JohnstoneEdinburgh AC5:02.545:02.54
25:21.4Zoe BatesPBU15WEric FisherEdinburgh AC5:08.414:31.94
35:28.5Katy AitkenSBU15W Fife5:21.295:21.29
1500 U14W (12 May)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:54.2Leah DaviePBU15WJohn WandsPitreavie4:54.24:49.86
25:07.7Esme StewartPBU15WEnid JohnstoneEdinburgh AC5:06.184:49.56
35:13.8Hilary LewinPBU15WEnid JohnstoneEdinburgh AC5:13.174:59.02
45:15.7Zaynah AzizPBU13W Moorfoot5:05.24:56.7
55:16.8Lauren DicksonPBU13WLinda SmithLasswade5:10.654:33.94
65:39.8Talia MathersSBU13WKen HoggAberdeen5:39.85:13.7
75:43.5Eilidh Russell U15W Central5:28.25:14.20
85:46.4Charlotte WrightPBU15W Edinburgh AC5:46.45:46.4
95:56.2Linda McCandlishPBU13W Dunbar RC/Team East Lothian5:56.25:52.65
105:56.9Danielle MacDermidSBU13W Dundee Hawkhill5:56.95:17.38
115:59.7Flavia ForbesSBU13W Edinburgh AC5:59.75:47.79