BMC Regional Races External Results
Oxford
29 Jul 17
600 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
600m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:21.0Alex GruenPBU20M Oxford Uni/Australia1:21.01:21.0
21:21.3Chris MonkSBSENMRichard MasseyMansfield1:21.31:18.94
31:22.0Caspar EliotPBSENMDaniel HookerBristol & West/Oxford Uni1:22.01:22.0
41:24.7Tom PowellPBSENMSimon GoodwinBedford & County1:24.71:24.7
600m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:25.5Tom RickardsPBU15M Reading AC1:25.51:25.5
21:25.7Nicholas StorryPBU20M Kenya1:25.71:25.7
31:26.1Oli LumPBU23MOli LumMarshall Milton Keynes/Cardiff Met Uni1:26.11:26.1
41:26.4Daniel BrooklingPBU17MConrad MiltonWindsor Slough Eton & Hounslow/Hampshire Schs1:26.41:26.4
51:27.0Alexander LazutinPBU20M Leicester/Brunel Uni London1:27.01:27.0
61:27.5Kelsey StewartPBU23WKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven1:27.51:27.5
71:27.9Revee Walcott-NolanPBU23WRevee Walcott-NolanLuton/Woodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni1:27.91:27.9
81:28.4Alex JagoPBU23MJohn ClementsArena 80/Brighton & Hove1:28.41:28.4
91:33.4Cara AndersonPBSENWBev HartiganPerth Strathtay/Derby Uni1:33.41:33.4
600m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:35.7Zakia MossiPBU15WPhillip KissiBlackheath & Bromley1:35.71:35.7
21:38.2Rob WebsterSBV50MGordon ManningWoodstock/Oxford City1:38.21:34.1
31:40.5Rachel SykesPBSENWHoward MoscropSwindon1:40.51:40.5
41:42.2Annabel HobdayPBU17WAnnabel HobdayKingston & Poly1:42.21:42.2
51:45.3Daisy PalmerSBU15WPaul KelseyOxford City1:45.31:42.31
61:47.8Ruby BrookPBU13W Stroud1:47.81:47.8
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:49.6Luke Conway SENMLuke ConwayNewham & Essex Beagles3:46.633:46.63
23:53.7Emile Cairess U23MPhilip TownsendLeeds City/St. Mary's Uni3:48.603:48.60
33:54.1Alex HampsonPBU20MMichael ProsserNene Valley3:54.13:54.1
43:54.5James HeneghanPBU20MNick AndersonWinchester3:54.53:54.5
53:54.5James CoxonPBU23M Kingston & Poly/Cambridge Uni3:54.53:54.5
63:54.8Harrison SmithPBU20MNick WetheridgeBasildon3:54.83:54.8
73:58.2Ben BrewsterPBSENMRoderick LockSouthampton/Police3:58.23:58.2
84:01.4Toby Cooke U23MBud BaldaroWinchester/Birmingham Uni3:54.293:54.29
94:04.5Jack Goddard U20MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow3:56.533:56.53
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:00.0Callum AbberleyPBU17MSimon KingBurton4:00.04:00.0
24:01.0Alex Wall-ClarkeSBSENMTony FernSouthampton/Loughborough Students3:59.853:57.96
34:02.0Alex BellewSBSENMPhilip TownsendLeeds City4:02.03:59.76
44:02.5Dominic SmithPBU20MKevin TobinSwansea4:02.54:02.5
54:02.9Robert Smith SENMSarah DaveyNotts/Nottingham Uni3:59.303:59.30
64:03.2Ben ColePBSENM Tonbridge/Edinburgh Uni/Swindon4:03.24:03.2
74:04.4Toby Roe U20MAlex BuddCity of Portsmouth4:02.524:02.52
84:05.8Owen Stepney SENMBernard WilkinsAbingdon/Swansea Uni4:05.654:00.7
94:06.3Simon DillSBSENMHoward MoscropSwindon/St. Mary's Uni4:02.594:02.59
104:10.9Rob McTaggart SENMRob McTaggartBournemouth/Poole AC4:07.294:04.94
114:16.3Miles Chandler U23MDavid BedwellBristol & West/Oxford Uni4:05.394:00.37
124:17.0Robert Male SENMBud BaldaroRugby & Northampton/Birmingham Uni4:03.454:03.45
134:17.6Abinizer Markos U23M Leeds City/Eritrea4:05.494:05.49
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:02.5Ciaran CooperPBU23MBryan ClintonSwindon4:02.54:02.5
24:05.8Chris ProtheroSBSENMChris ProtheroBlaenau Gwent/Glamorgan Uni4:05.83:58.35
34:05.9Dominic McDougall U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:05.744:05.74
44:06.0Andrew SmithPBU23M Poole Runners/Loughborough Students4:06.04:06.0
54:06.3Sam RichardsonPBU17M Notts4:05.634:05.63
64:06.9Matthieu Marshall U23MMatthieu MarshallSouthampton/Southampton Uni4:04.044:04.04
74:08.6Charlie EastaughSBSENMCharlie EastaughLeamington/Surrey Uni/Avon Spa4:08.64:06.2
84:09.2Tomer TarraganoPBU17MJohn ClementsBrighton & Hove/Hercules Wimbledon4:09.24:09.2
94:10.4Joseph McLeodPBU23M Coventry/Coventry Uni4:10.44:10.4
104:12.8James Beeks U20MPeter BoltonBasingstoke & Mid Hants4:01.304:01.30
114:13.6Joseph Kelliher U20M Wimborne4:10.344:10.34
124:15.7Michael BarberPBU20M London Schs4:15.74:15.7
134:17.0Adam Wilson T20/F20 U23MRobert EllchukYate/Westbury4:09.224:08.42
144:19.0Mohamed Abshir U23MPhilip TownsendLeeds City4:14.584:14.58
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:09.4Will FergusonPBSENMBrendan WardCLC Striders/Imperial College4:09.44:09.4
24:11.0Angus WilliamsPBU15MSteve PerkinChiltern4:11.04:11.0
34:15.4Michael BissPBU20M Wells City/Yeovil4:15.44:15.4
44:15.5Peter GristSBSENMPeter GristWells City4:15.53:58.18
54:16.5Richard Bayliss V35M Bournville Harriers4:11.84:11.8
64:16.8Michael RobbinsPBSENMKaren YewerNewbury4:16.84:16.8
74:18.0Samuel BarberPBU20M BRAT4:18.04:18.0
84:20.5Samuel Baylis SENMBrendan WardCLC Striders4:18.14:17.90
94:20.9James DickinsonPBU17M Notts4:20.94:20.9
104:21.3Charlie Warren U17M Brighton Phoenix4:20.194:20.19
114:21.7Jack Johnson U17MAlan DriverCamberley4:17.554:17.55
124:22.7Matthew RaynorPBU15MGeoffrey BiscoeReading AC4:22.74:22.7
134:22.8Adam Ede U17MBernard WilkinsAbingdon4:18.814:18.81
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.0Catrina ThomasPBU23WSally StrawTrafford/Birmingham Uni4:25.04:25.0
24:26.8Atticus Mohapi-DobounyPBU15MDavid LeachLewes4:26.44:26.4
34:27.8Luca MayesPBU15MBill BoydCorby4:27.84:27.8
44:30.6Kate Seary U23WPhil BanningCardiff/Birmingham Uni4:29.014:29.01
54:31.3Thomas Roe U17MAlex BuddCity of Portsmouth4:28.994:28.99
64:32.1William McMurtrie U17MGeorge JonesRugby & Northampton4:31.624:31.62
74:32.6Dani Chattenton U23WKyle BennettMedway & Maidstone/Oxford Uni4:28.494:28.49
84:32.7Izzy FryPBU20WAndy TuttleNewbury4:32.74:32.7
94:35.2Becky Straw U23WBud BaldaroBirchfield H/Birmingham Uni4:28.34:22.42
104:35.6Naomi ToftPBU15WPhillip KissiBlackheath & Bromley4:35.64:35.6
114:38.5Ellie Wallace U20WJulian EmeryWestbury/Yate4:32.164:32.16
124:39.9Yasmin Marghini U17WPhillip KissiBlackheath & Bromley4:33.194:33.19
134:43.5Elle Roche SENWBarry HearnMarshall Milton Keynes/Birmingham Uni4:37.484:30.77
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.4Sam HodgsonPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:30.44:30.4
24:37.1Gabi EglenSBU23WTim EglenAldershot, Farnham & District4:35.504:35.50
34:38.1Tabatha Walford U20WAlex StantonBedford & County4:37.504:36.98
44:40.1Emma Haley SENWMichael CottamRadley4:35.024:35.02
54:41.7Maya Todd McIntyre U15WGraham MoffattRushcliffe4:39.144:39.14
64:42.2Jo Locker V40WJack RutherfordWalton/Veterans4:40.134:35.51
74:42.9Tara Bage U20WJon BiggBrighton Phoenix4:40.154:40.15
84:44.0Harriet BuswellPBU23WPhilip TownsendLeeds City/Leeds Uni4:44.04:44.0
94:44.1Mia Atkinson U17W Charnwood4:40.674:40.67
104:44.8Rachel LongstaffPBU23WRachel LongstaffCheltenham/Cambridge Uni4:44.84:44.8
114:45.0Pippa Bailey U23WBill FosterSt. Albans AC/St. Albans Striders/Loughborough Stu4:42.864:42.86
124:46.0Nicola RavenhillPBU20WSteve MannEaling Southall & Middx4:45.544:45.54
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:46.9Orla WilliamsPBU15WSteve PerkinChiltern4:46.94:46.9
24:47.3Sarah LackmanPBSENW Abingdon4:47.34:47.3
34:47.7William GoddardPBU15MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:47.74:47.7
44:48.0Alice HarrayPBU20WPhillip KissiThames Valley4:48.04:48.0
54:48.4Katriona BrownPBU17WMick WoodsAldershot, Farnham & District4:48.44:48.4
64:49.6David BedwellSBV60M Bristol & West/Midland Masters4:49.63:52.4
74:50.6Lauren McNeilPBU15WMartyn GibbonsNotts4:50.64:50.6
84:51.2Rebecca Pierce SENW Team Bath/Walton4:48.694:48.69
94:51.2Tallulah Jeffes U17WTony BatemanWinchester4:50.704:50.70
105:01.6Nancy BrittenPBU15WNancy BrittenRushcliffe4:59.264:59.26
115:14.4Alice Bates U13W Rugby & Northampton4:59.734:59.73
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:02.3Alice Bridger-MoralesPBU15WAlan ThomasBristol & West5:02.35:02.3
25:03.1Madeleine MayesPBU13WBill BoydCorby5:03.15:03.1
35:06.3Ciara Muzio U15W Brighton & Hove5:02.85:02.8
45:08.5Emily Muzio U15W Brighton & Hove5:05.615:05.61
55:11.4Maya HodgsonPBU17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow5:11.45:11.4
65:17.7Emma Boswell U15WMick WoodsAldershot, Farnham & District5:03.685:03.68
75:19.5Amelia McMurtrie U15WGeorge JonesRugby & Northampton5:04.05:04.0
85:21.5William Muzio U13M Brighton & Hove5:17.775:17.77
95:30.6Emma Williams U17W Notts5:30.15:30.1
105:40.7Darcey Barton U13W Stroud5:24.705:24.70
115:43.5Louise Jeffries V55W Team Bath/South West Vets5:37.05:34.15