BMC Regional Races External Results
Scotstoun
28 Jul 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:48.13James Bowness SENMWilliam ParkerTrafford/Glasgow Caledonian Uni3:46.493:45.74
23:54.85Ben Potrykus U23MMark PollardPitreavie/Heriot-Watt Uni3:50.433:50.43
33:55.79Jonathan Hopkins SENM Swansea/Cardiff Met Uni/Run Fast3:50.403:50.40
43:56.63Aidan Thompson U23M Central/Stirling Uni3:54.213:54.21
53:57.32Scott MacAulay SENM Glasgow City/Kilbarchan3:57.233:57.23
63:57.43Adam Scott U20MSteven DoigFife3:51.443:51.44
73:59.24Anthony Addison U20MMoray AndersonCorstorphine3:58.663:58.66
84:00.08Grant Muir SENMGordon LockieGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni3:53.543:48.63
94:01.33Jake ThomasPBU23M Livingston/Warwick Uni4:01.334:01.33
104:01.74Callum DrummondSBU23MJohn McLarenShettleston4:01.743:58.19
114:02.02Peter Cameron SENMMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni3:55.833:55.83
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.64Finlay MurrayPBU23MJohn DaviesEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness3:58.643:58.64
23:59.10Mathew SmithPBU20MLinda SmithLasswade3:59.103:59.10
34:02.28Kane ElliottPBU17MWilliam SharpFalkirk3:58.963:58.96
44:04.62Lewis PentecostPBU17MJohn PentecostFalkirk4:04.624:04.62
54:05.20Andrew MacAngusPBU17MAndy YoungKilbarchan4:05.204:05.20
64:07.42Drew PollockPBU17MJohn MontgomeryCambuslang4:06.534:06.53
74:08.25Nikolai GajicPBU20MDudley WalkerGiffnock North4:08.254:08.25
84:12.78Matthew SutherlandSBSENM Central/Edinburgh Uni4:12.784:06.96
94:13.63Adam Hay U17MJanice HendrieInverclyde4:11.214:11.21
104:14.49Jamie Burns U17MJohn MacKayShettleston4:04.824:04.82
114:16.83Paul SorrieSBV35M Shettleston4:16.833:59.8
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.25Cameron WrightPBU17MRobert HawkinsKilbarchan4:04.664:04.66
24:07.34Andrew BonnerPBSENM Giffnock North4:05.494:05.49
34:07.52Steven MurrayPBU23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni4:07.284:07.28
44:09.50Alex JohnstonPBU17MJohn WandsPitreavie4:09.504:09.50
54:10.45Aaron OdentzPBU20MKen HoggAberdeen4:08.104:08.10
64:10.50Owen Miller T20/F20 SENMSteven DoigFife4:05.894:02.63
74:12.54Charlie MilarviePBU20M Victoria Park City of Glasgow4:12.544:12.54
84:12.83Andrew ClarkSBU23MGordon LockieGiffnock North/West of Scotland Uni4:08.214:06.86
94:14.94Kobe Stevens U23M Moorfoot4:10.734:05.88
104:15.22Lewis Raeburn U17MJohn MacKayShettleston4:09.324:09.32
114:16.11Robbie SmithPBU20M Victoria Park City of Glasgow4:16.114:16.11
124:19.00Stephen Addison U17MJohn O'HaraCorstorphine4:12.434:12.43
134:22.66Joe Ewing U17MCarol SharpEdinburgh AC4:12.964:12.96
1500m D (Mixed
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.82Luke McCaffreyPBU17M Kirkintilloch4:06.094:06.09
24:12.43Callum HeirsPBU23M Victoria Park City of Glasgow4:12.434:12.43
34:14.04Luke DavidsonPBU17MRoss CairnsInverness4:14.044:14.04
44:14.66Harris PentecostPBU17MDavid LothianFalkirk4:14.664:14.66
54:14.98Steven Bryce T20/F20 U23M Victoria Park City of Glasgow4:14.724:14.72
64:15.05Magnus TaitPBU17MLinda SmithLasswade4:15.054:15.05
74:15.18Fraser LoganPBSENM Belgrave/Central4:15.184:15.18
84:16.30Nicholas TierneyPBU17M Aberdeen4:16.304:16.30
94:16.37Mhairi HendryPBU23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni4:16.374:16.37
104:17.57Euan HoodPBU17M Lasswade4:17.574:17.57
114:17.61Sam Fernando T20/F20 U20MRon MorrisonFife4:17.264:17.26
124:18.33David AddisonPBU15M Corstorphine4:18.334:18.33
134:20.22Philippa MillagePBV35WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow4:20.224:20.22
144:24.50Megan Davies U23WPaul RodenSale Harriers Manchester/Birmingham Uni4:20.764:20.76
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.12Aidan McCaffrey U20M Kirkintilloch4:17.074:17.07
24:19.98Ben ShawPBU17MDudley WalkerGiffnock North4:19.984:19.98
34:21.27Jack PattonPBU15MRobert HawkinsKilbarchan4:21.274:21.27
44:22.78Murray FotheringhamPBU15M Giffnock North4:22.784:22.78
54:24.72Lewis HanniganPBU15MRobert HawkinsKilbarchan4:24.724:24.72
64:25.90Kevin Schenk SENMJohn LeesForres/Stirling Uni4:21.074:21.07
74:26.18Rebecca BurnsPBSENW Edinburgh AC4:26.184:26.18
84:26.95Bruce Carse V35M Bellahouston RR4:25.734:23.63
94:27.48Harry McGillPBU15MStephen McLooneGreenock Glenpark4:27.484:27.48
104:28.67Allan CameronPBV45M Motherwell4:28.674:28.67
114:29.66Kerry MacAngus U20WAndy YoungKilbarchan4:26.794:26.79
124:32.96Ryan DonaldPBU17M Dundee Hawkhill4:32.964:32.96
134:34.36Zoe Bates U20WCarol SharpEdinburgh AC/Aberdeen Uni4:31.944:31.94
144:38.75Calum Little U15M Cumbernauld4:32.724:29.39
154:41.06Paul O'Hare V40M Kirkintilloch4:32.204:32.20
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:29.27Michael WattPBU17M Aberdeen4:29.274:29.27
24:32.49Lily-Jane Evans-HaggertyPBU15W Victoria Park City of Glasgow4:32.494:32.49
34:36.16Brent BrodiePBV40M Bellahouston Harriers4:36.164:36.16
44:38.85Gary Mckendrick V50MMark PollardInverclyde4:36.884:36.88
54:48.30Hannah Cameron U23WJoyce HoggEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen4:41.934:41.93
1500m G (Mixed
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.15Lewis WattPBU15M Aberdeen4:30.154:30.15
24:37.57Jack TrainerPBU17M Garscube4:34.024:34.02
34:39.44Emma JohnsonPBU15WEnid JohnstoneEdinburgh AC4:39.444:39.44
44:40.76Blair ScottPBU15M Dundee Hawkhill4:40.764:40.76
54:42.76Lucas Cairns U15MRoss CairnsInverness4:41.574:41.57
64:43.25Louis O'HarePBU15M Kirkintilloch4:39.174:39.17
74:43.72Grace WhelanPBU17W Moray4:43.034:43.03
84:44.12Peter ScottPBU15MSteven DoigFife4:43.074:43.07
94:44.28Finlay RossPBU13M Harmeny4:44.284:44.28
104:44.53Lynn MckennaPBU17WDudley WalkerGiffnock North4:44.534:44.53
114:50.34Rob McLennanSBV55M Garscube4:50.344:40.79
124:57.07Nuala McCheyne U17WJanice HendrieInverclyde4:45.304:45.30
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:43.20Jim WhitePBV40MJohn HughesMotherwell4:39.264:39.26
24:47.12Katie JohnsonPBU13W Edinburgh AC4:47.124:47.12
34:48.78Daisy Cumming U15W Dunfermline Track & Field4:44.064:44.06
44:50.15Keir Crawford U17M Cambuslang4:46.084:46.08
54:51.19Emily Andrew U17WRoss CairnsInverness4:49.84:49.8
64:51.25Sam GriffinPBU15M Aberdeen4:51.254:51.25
74:51.44Ethan McColganPBU15M Dundee Hawkhill4:42.184:42.18
84:51.45Sarah TaitSBU17WLinda SmithLasswade4:51.454:48.89
94:51.65Lauren MccullochPBU20W Central/East Sutherland4:51.654:51.65
104:52.30Georgia Ledingham U15WDavid ArnottCorstorphine4:49.754:49.75
114:53.70Mark Gallacher V45M Motherwell4:49.914:48.2
124:53.76Kai CrawfordPBU13MJohn McGregorAberdeen4:53.764:53.76
134:59.31Carolyn CameronSBU20W Edinburgh AC4:59.314:56.33
145:05.84Stephanie Hewitt U23WJim YoungKilmarnock/Strathclyde Uni4:57.044:57.04
1500m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:02.65Oliver PattonPBU11MRobert HawkinsKilbarchan5:02.655:02.65
25:06.39Charlotte McKenna U17WDudley WalkerGiffnock North5:02.275:00.45
35:06.97Tony McGalePBV45M Springburn5:06.975:06.97
45:08.78Calum ChartersPBU13MKenny ClementsEast Kilbride5:08.785:08.78
55:11.68Katherine MacLeod U15WDavid ArnottCorstorphine4:59.084:59.08
65:12.28Emma FrewSBU17WAlan SprangAyr Seaforth5:12.284:46.27
75:13.87Russell Barnett SENM    
85:25.60Craig LittleSBU13M Cumbernauld5:25.605:13.6
95:33.19Alicia Paton U20W Cumbernauld/Glasgow Uni5:19.265:19.26
1500m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:12.57David Kirkpatrick U13M Victoria Park City of Glasgow5:05.285:05.28
25:21.22Cliona McCheyne U17WJanice HendrieInverclyde5:09.865:09.86
35:29.31Jack Anderson DonaldPBU13M Dundee Hawkhill5:29.315:29.31
45:34.37Rhys CrawfordPBU11MJames JoyAberdeen5:34.375:34.37
55:36.25Molli Robb U13WJohn PentecostFalkirk5:25.895:25.89
65:37.20Kenzie MacintoshPBU13W Clydesdale5:37.205:37.20
75:37.32Louis SharpPBU13M Victoria Park City of Glasgow5:37.325:37.32