BMC Regional Races External Results
Tipton
23 May 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.8Shaun EvansPBU23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield3:54.343:54.34
23:57.7Rory GrantSBSENM Birchfield H3:57.73:56.22
33:59.5Conor SmithPBU20MVince RollasonBromsgrove & Redditch3:56.733:56.73
44:01.7Philip WilsonSBSENMDavid PayneTipton/Lancaster Uni/Cornwall4:01.73:57.34
54:02.0John HoworthPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:02.04:02.0
64:04.6Aedan O'Brien U23MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni4:03.004:03.00
74:05.2Matthew Williams SENMMatthew WilliamsNotts4:03.844:03.81
84:05.4Robert HoworthPBU20MAdrian CloverTeam Bath4:04.94:04.9
94:06.0Lewis SternkopfSBU20MDavid WalkerWorcester4:04.644:04.64
104:09.4Jake Barraclough U23M Bedford & County/Birmingham Uni4:08.584:08.58
114:12.1Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester4:01.904:01.90
124:13.1Merhawi Tesfaldet U23M Herne Hill/Birmingham Uni4:10.944:10.94
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:04.4Ciaran LewisPBU23MJames ThieCardiff/Cardiff Met Uni4:04.44:04.4
24:07.1Elliot Richards U23MPaul DarneyCardiff/Birmingham Uni4:01.084:01.08
34:07.4Ed BanksPBSENM BRAT4:07.44:07.4
44:08.3Milan CampionPBU17M Notts4:07.714:07.71
54:08.9Stephen LongSBV40MTrevor MuxlowNotts4:08.94:02.07
64:11.1Joe Smith SENMDavid PayneTipton4:06.24:06.2
74:11.4Callum O'NeillPBU23MDean MillerTeam Kennet/Birmingham Uni4:11.44:11.4
84:11.8Richard BaylissPBV35M Bournville Harriers4:11.84:11.8
94:12.1Amittai Ben-IsraelPBU23MPaul LarkinsPeterborough/Coventry/Coventry Uni4:12.14:12.1
104:13.7Joe ConnorsPBU20M Yate/Birmingham Uni/Westbury4:10.734:10.73
114:13.8Luke Ward U17M Derby4:10.964:10.96
124:14.7Adam Saul-Braddock U17MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:11.54:11.5
134:15.3Ryan Heath SENM Wolverhampton & Bilston4:14.14:11.5
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:21.3Samuel BarberPBU20M BRAT4:18.04:18.0
24:21.8Thomas ChewPBSENMMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield4:16.84:16.8
34:22.5Ryan ShieldsPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:15.974:15.97
44:23.1Ben SmithPBU15MStuart ColledgeNewark AC4:20.374:20.37
54:23.5Robert MeredithPBSENM Dudley & Stourbridge4:23.54:23.5
64:24.9Tom BrownPBU20M Tipton4:24.94:24.9
74:25.5Oliver MasonPBU15MJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:25.54:25.5
84:25.9Senay Mkiale Guzai U17M Derby4:21.224:21.22
94:26.2Nigel HaycockPBV45MRobert HughesCannock & Stafford4:26.24:26.2
104:27.1Graham DoddPBSENMPaul HayesNorthbrook/Coventry4:27.14:27.1
114:28.6Joel HumpagePBU17M Wolverhampton & Bilston4:28.64:28.6
124:29.5James LewisPBV40MDavid GuestWolverhampton & Bilston/Midland Masters4:27.854:27.85
134:30.1Miles PearcePBU17M Wolverhampton & Bilston4:30.14:30.1
144:36.4Daniel Swain U17MCatherine MuthBirchfield H4:32.44:32.4
154:38.4Ejiro OkoroSBSENWEddie CockayneBirchfield H/Iowa State Uni4:38.44:23.16
164:38.4Lucy Jones U20WAlison WyethCharnwood/Temple Uni4:37.824:31.2
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:32.0Sam ManningsPBU15M Halesowen4:27.24:27.2
24:36.1Xavi SalcedoPBU15M Wreake & Soar Valley/4Life Tri4:24.404:24.40
34:37.2Samuel AvisSBU20M Tonbridge/Birmingham Uni4:37.24:35.24
44:38.1Paul ThackerSBV45M Cannock & Stafford4:38.14:37.6
54:40.2Greg BeechPBV35M Cannock & Stafford4:40.24:40.2
64:40.4Alfie LoweSBU20M Leicester4:40.44:38.69
74:40.9Molly HudsonPBU17W Derby4:37.924:37.92
84:41.1Lewis EdgePBU15M Rushcliffe4:41.14:41.1
94:41.9Lucca Watson-Quilter U15MJohn SkevingtonWreake & Soar Valley4:40.414:40.41
104:43.1Karys AmorySBU20WPeter StewartBirchfield H4:40.374:40.37
114:45.0Claire MartinSBV40W Telford AC4:45.04:25.04
124:50.7Howard Bush V45M Tamworth4:45.64:31.1
134:59.7Lynden Hunt U15M Tipton4:45.64:45.6
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:47.9Thomas BentleyPBU15MAndrew BentleyTipton4:44.54:44.5
24:50.5Clark WoodhallPBV40M Tipton4:50.54:50.5
34:52.1Lizzy EdgePBU15W Rushcliffe4:50.174:50.17
44:54.1Haydn WatsonPBU15M Tipton4:54.14:54.1
54:54.5Mark FantomPBV45M Tipton4:54.54:54.5
64:57.9Georgina Campbell U15WPaul HawkinsStratford-upon-Avon4:53.884:53.88
75:01.0Zoe BrickleySBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:01.04:51.7
85:05.7Ella Shirley U23WBev HartiganNotts/Birmingham Uni4:52.74:45.34
95:08.5Robert Dowse SENMRichard CarneyBRAT4:52.384:52.38
105:14.8Nick Seagrave SENMRichard CarneyBRAT4:53.074:53.07
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:53.2Chris Driskell V35MBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:47.14:41.3
25:05.0Rachel VinesPBV35WBrendan WardCLC Striders/Gloucester4:59.94:59.9
35:10.0Sam HulmePBU15M Wolverhampton & Bilston5:10.05:10.0
45:11.4Andrew Henderson V45M Tipton5:08.35:03.6
55:24.8Karlien Heyrman SENW CLC Striders5:23.65:14.09
65:29.9Robert Sedgley V45M Tipton5:28.45:28.4
75:32.4Grace HughesPBU15W Rugby & Northampton5:32.45:32.4
85:36.2Danielle Anthony SENW BRAT5:35.85:35.8
96:10.8Nicola RossPBV40W Birchfield H6:10.86:10.8